Szkoła
RODO
Monitoring
Patron
Przedszkole
Misja szkoły
Certyfikaty
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorząd uczniowski
Szkolny Regulamin Oceniania
Hymn szkoły podstawowej
Statuty
Pedagog szkolny
Psycholog
Logopeda
Biblioteka
Świetlica
Osiągnięcia uczniów szkoły podstawowej
Konkursy i osiągnięcia gimnazjalistów
Uroczystości i imprezy szkolne
Rozkład przerw
Galeria zdjęć
Rekrutacja
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Stołówka
Zamówienia publiczne
Sprawozdania finansowe
Raport dostępności
Organizacje szkolne
Chórek szkolny
Gazetka szkolna Spinacz
Harcerstwo
Koło teatralne
Klub Historyczny im. Armii Krajowej
Klub Socratesa
Klub Młodych Pasjonatów Książki
Orkiestra
ORLIK
SKO
Szkolne koło Caritas
Szkolne koło PCK
Szkolne koło PTTK
Zajęcia sportowe
Zespół Ludowy
Zajęcia dziewiarskie
Wolontariat
Szafranowe dzieci

Dla przeciętnego turysty przemierzającego Małopolskę z jej wyniosłymi Tatrami na południu, czy urokliwymi skałkami Ojcowa i okolic, równinna ziemia radłowska może wydawać się monotonna i mało ciekawa. Trochę tak, jakby Stwórcy zabrakło nagle fantazji przy urządzaniu tego małego skrawka Ziemi. Być może przeznaczył On tę ziemię dla wyjątkowych turystów takich, którzy chcąc dostrzec majestat natury, potrafią pochylić się bardzo nisko patrząc pod nogi, by nie nadepnąć jej skarbów. Niewątpliwie takim skarbem są szafrany spiskie rosnące nie tylko w rezerwacie Lasy Radłowskie, ale również w sołectwie Brzeźnica, w odległości ok. 3 km od radłowskiego rynku.

Stanowisko to jest najdalej na północ wysuniętym stanowiskiem w Polsce (niektóre źródła podają, że w Europie – północna granica przebiega przez Niemcy i Polskę). Szafran spiski jest subendemitem, kojarzy się przede wszystkim z górami, występuje głównie w Karpatach Zachodnich, gdzie tworzy przepiękne krokusowe łąki. Jest ściśle związany z gospodarką człowieka – wypasanie owiec bardzo mu służy. Niestety, brzeźnickim szafranom grozi wyginięcie. Zarastają krokusowe łąki, na których wiele lat temu wypasano bydło, lub koszono trawę, a fałszywi miłośnicy przyrody przekopują te piękne rośliny do swoich ogródków. Plagą są również wszędobylskie śmieci, które świadczą o tym, że teren ten traktowany był jako dzikie wysypisko.

Uczniowie naszej szkoły od kilku już lat przyzwyczajeni są do poszukiwań owych perełek natury, bowiem szkoła była organizatorem konkursów fotograficznych „Ziemia radłowska w oczach dziecka”. Dzieci fotografowały radłowską przyrodę, a potem przygotowywały prezentacje multimedialne w kategoriach: rośliny, zwierzęta, krajobrazy, zjawiska przyrodnicze. Przez dwa ostatnie lata były to konkursy gminne.

 

Konkursy przeprowadzone w ramach projektu.

Szafranowe wiersze

Starsi uczniowie naszej szkoły próbowali swoich sił w poezji – pisali wiersze o szafranach, wychwalali ich piękno, nawoływali do ich ochrony. Łącznie 16 autorów zgłosiło do konkursu 17 wierszy. Z tych osób wyłoniono troje zwycięzców.

Wiedza o szafranach i nie tylko…

Gmina Radłów - Skarby Natury, to tytuł kolejnego konkursu związanego z tym przedsięwzięciem. Uczniowie klas IV - VI mieli okazję zgłębić swoją wiedzę na temat szafranów i innych ciekawych gatunków występujących w naszej gminie, skonfrontować ją ze sobą i powalczyć o najlepsze miejsca. Ostatecznie wyłoniono czworo najlepszych, z dwoma pierwszymi równorzędnymi miejscami.

Szafranowe stroje.

Najliczniejszą grupę reprezentowali najmłodsi, wspierani przez mamy, które przygotowywały swoim dzieciom szafranowe stroje. Łącznie do finałowego konkursu zgłosiło się 23 dzieci w barwnych strojach nawiązujących w różny sposób do krokusów.

Podsumowanie przedsięwzięcia w dniu 22 marca przygotowane przez koordynatora projektu i Samorząd Uczniowski, było oficjalnym powitaniem wiosny i okazją do spotkania ludzi, którym los brzeźnickich szafranów leży na sercu. Był to czas na barwne zaprezentowanie prac, podsumowanie zadań, rozstrzygnięcie konkursów, czas radości, muzyki i tańca, ale także refleksji nad przyszłością Szafranówki. Były dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursów, podziękowania dla osób i firm za życzliwą pomoc w działaniach Szafranowych dzieci, a także życzenia świąteczne dla wszystkich obecnych i ich rodzin. Święto Wiosny i finał przedsięwzięcia odbywały się tuż przed Świętami Wielkanocnymi, była to więc najlepsza pora na otwieranie ludzkich serc i umysłów. O kształtowanie wrażliwości na piękno zadbała sama natura – w tym roku brzeźnickie szafrany zakwitły bardzo wcześnie, bo jeszcze przed 8 marca i kwitły bardzo długo. Krótkotrwałe ochłodzenie i jednodniowy śnieg z 15 marca doprowadziły do ponownego zamknięcia niezapylonych jeszcze kwiatów i powrotu do pełni kwitnienia wraz z nastaniem cieplejszych, typowo wiosennych dni.

Matka Natura sama zadbała o to, by jej miłośnicy mogli nacieszyć swoje oczy do woli. Jeszcze 22 marca zainteresowani goście finałowych uroczystości, mogli obserwować i podziwiać brzeźnickie szafrany w pełnej krasie na ich naturalnym stanowisku.

Goście.

Szkoła miała zaszczyt gościć m. in. Naczelnika Wydziału Spraw Terenowych Ochrony Środowiska w Tarnowie Pana Pawła Kozioła oraz Głównego Specjalistę Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobami w Tarnowie Agencji Nieruchomości Rolnych Pana Wacława Dziedzica. Nie zawiedli również zaprzyjaźnieni z naszą szkołą myśliwi z Koła Łowieckiego „Łoś” w Tarnowie: Prezes Koła Łowieckiego – Pan Ryszard Cierpich, Pan Andrzej Gacoń oraz Pan Piotr Wiśniewski.

Cieszymy się z zaangażowania i obecności sołtysa Brzeźnicy Pana Józefa Sikonia i przedstawicielki Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzeźnica Pani Joanny Kurtyka, bo to przecież na ich terenie rosną te szafranowe cudeńka. Było nam miło gościć również Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Panią Barbarę Marcinkowską i Zastępcę Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Pana Zbigniewa Marcinkowskiego oraz Kierownika Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Pana Konrada Rudzińskiego.

Z ust Gości usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat naszych działań i naszego projektu, co było oczywiście bardzo sympatyczne i motywujące, ale najcenniejsze były zapewnienia dotyczące dalszej współpracy i woli podjęcia wspólnych działań w celu utworzenia na Szafranówce użytku ekologicznego.

Przedsięwzięcie „Szafranowe dzieci” spełniło nasze oczekiwania, osiągnęliśmy zamierzone cele, wykonaliśmy zaplanowane zadania.

Projekt wywołał zaciekawienie i zaangażowanie całej społeczności szkolnej. W różny sposób, uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas razem ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. Swoje zaciekawienie brzeźnickimi szafranami przenieśli do własnych rodzin, angażując rodziców do pomocy np. w projektowaniu i przygotowaniu szafranowych strojów, czy w poszukiwaniu materiałów o krokusach. Takie zaangażowanie było doskonałą okazją do budowania dobrego klimatu nie tylko wokół brzeźnickich krokusów, ale także do pogłębionej refleksji na temat sensu ochrony środowiska w ogóle, w szerokim znaczeniu tego pojęcia.

Pomysł ratowania stanowiska szafranów spotkał się z wielką sympatią i życzliwością środowiska, tego bliskiego, radłowsko-brzeźnickiego, jak i ze strony instytucji zewnętrznych, szczególnie ANR, RDOŚ – Tarnów, czy Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Dotarli również do nas dziennikarze z tygodnika Temi umieszczając dwukrotnie artykuły na temat naszego projektu (wycinki z prasy poniżej). Cieszą nas wszystkie przejawy sympatii i życzliwości w związku z realizacją naszego projektu, ale prawdziwą radość będziemy odczuwać wtedy, kiedy brzeźnicka Szafranówka zostanie objęta ochroną prawną, bowiem sam zachwyt nad urodą krokusowych kwiatów to za mało. Brzeźnickie szafrany wymagają zdecydowanej ochrony i mądrego wsparcia ze strony człowieka.

 

Poprzez udział w tym przedsięwzięciu uczniowie naszej szkoły zostali wyposażeni w wiedzę na temat biologii i fizjologii krokusów, mają pogłębioną świadomość ekologiczną, wykazali się niemałą kreatywnością, mają poczucie sprawstwa – pokazali, że można …. nawet tam, gdzie dorosłym się nie udało. Przyjazny klimat stworzony wokół brzeźnickich szafranów, dobrze wróży na przyszłość nie tylko Szafranówce, ale i innym rzadkim gatunkom występującym w naszej gminie. Ich lepsza przyszłość jest możliwa tylko pod jednym warunkiem – te wszystkie gatunki muszą przeżyć. Dobra atmosfera jaką udało się stworzyć wokół brzeźnickich szafranów daje taką nadzieję.

Adres
Zespół Szkół w Radłowie
ul. Szkolna 1
33-130 Radłów

Szkoła Podstawowa
tel. 146782797
spradlow@op.pl

Przedszkole
tel. 146782242
przedszkoleradlow@onet.pl
Projekty realizowane w szkole
Wymiana międzynarodowa
Szkoła promująca zdrowie
Edukacja regionalna
Śladami przeszłości
Trzymaj formę
Mieć wyobraźnię miłosierdzia
Małopolska moje miejsce na ziemi
Etnolog-Zaloguj się na Ludowo
Radłów - cztery pory roku
EkoSport z Radłowa
Mleko z klasą
Owoce w szkole
Jeżdżę z głową
Z ekologią na Ty
Odblaskowa szkoła
Fauna Radłowa
Już pływam
Kulthurra
National Geographic - Odkrywca
Szkoła w Ruchu
Gwiazdka dla Afryki
Lepsza Szkoła
Małopolska moje miejsce na ziemi SP
Nie pal przy mnie
No promil-no problem
Czytam bo lubię
Tydzień dobrego chleba
Śniadanie daje moc
Wszystkie kolory świata
Młody Obywatel
Listy do Ziemi
Na gruzach wspomnień
Cztery pory roku
Mały Mistrz
Planeta Energii
Książki naszych marzeń
Szafranowe dzieci
Sztuka w terenie
Marzycielska poczta
Pokochaj ciszę
Muzyczna audycja
Zdyscyplinowana klasa
Zajęcia z robotyki
100-lecie Niepodległości
Wzorowa Łazienka
W Gminie Radłów uczymy na 6
Dobre zachowanie
Zielona szkoła
Drabiną do nieba
Nasza misja to tradycja
Szkoła z misją
Termomodernizacja budynku
Poezja lustrem rzeczywistości
Jan Paweł II - człowiek wielu pasji.
Losowa Fotka


Festyn z okazji Dnia Dziecka