
W dniach od 16 – 19 maja uczniowie klas 4 – 7 i klas drugich gimnazjalnych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie Ziemi Opolskiej.
Pierwszym punktem wyprawy był zamek Tenczyn znajdujący się we wsi Rudno, który został wybudowany na początku XIV wieku i był jednym z największych zamków Małopolski. Uczniowie poznali czasy króla Władysława łokietka i króla Kazimierza Wielkiego.
Pobyt na Górze Świętej Anny rozpoczął się od dwugodzinnych zajęć z przewodnikiem panem Piotrem Korkusem. Uczniowie poznali budowę geologiczną, zobaczyli: amfiteatr skalny, Pomnik Czynu Powstańczego, Bazylikę Świętej Anny, Grotę Lurdzką, Ołtarz Papieski, Rajski Plac oraz Kalwarię złożoną z 37 kaplic i 3 kościołów. Po Majówce odbyły się lekcje przyrody, biologii, matematyki oraz zajęcia sportowe.
Drugi dzień rozpoczął się od lekcji matematyki, muzyki, robotyki, plastyki, biologii i przyrody, a w autokarze w drodze do Opola poznali historię Piastów Opolskich.
Z Wieży Piastowskiej podziwiali panoramę Opola i uczestniczyli w interaktywnej lekcji historii. Zobaczyli Amfiteatr Opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, rynek, którego wygląd nie zmienił się od średniowiecza, wysłuchali hejnału z wieży ratusza.
Po obiedzie w siedzibie Parku Krajobrazowego odbyły się dwugodzinne zajęcia „Kto zapyla kwiaty” i „Walory krajoznawcze z elementami geologii” prowadzone przez panią Beatę Wielgosik. Dzień zakończył się wspólnymi zabawami przy ognisku.
Po śniadaniu w Muzeum Czynu Powstańczego odbyła się lekcja historii połączona z oglądaniem spektaklu o powstaniach śląskich. W tym dniu odwiedzili Głogówek, gdzie widzieli loretański domek Matki Bożej i replikę grobu Pana Jezusa. Poznali dzieje domu Matki Bożej i na kolanach weszli do grobu. Zobaczyli też pałac, w którym przebywał król Jan Kazimierz wraz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w czasie Potopu Szwedzkiego.
W Prudniku weszli na teren klasztoru, w którym był internowany prymas Stefan Wyszyński.
W miejscowości Moszna odbyli lekcję historii w najpiękniejszym pałacu w Polsce. Podziwiali piękny park z cennym drzewostanem i niespotykanymi okazami rododendronów, a w Pawilonie egzotyczne rośliny. W Gogolinie zaśpiewali piosenkę, przejeżdżając obok pomnika Karolinki i Karlika i wysłuchali opowieści Karola Kuczka o tym mieście. Wieczorem skorzystali z największej atrakcji tego regionu - Zjeżdżalni Grawitacyjnej, która budziła wiele emocji.
W sobotni ranek wyruszyli w drogę powrotną, odwiedzając Gliwice. Przy Radiostacji, która obecnie służy do celów edukacyjnych i pełni rolę masztu nadawczego dowiedzieli się o Prowokacji Gliwickiej. Obok wieży jest Gliwickie Centrum Umiejętności - Park Doświadczeń, które służy popularyzowaniu zjawisk fizycznych o czym mogli przekonać się uczniowie samodzielnie wykonując doświadczenia. W Palmiarni, poszerzyli wiedzę o florze i faunie z innych stref klimatycznych.
Opiekę zapewniły: Sabina Irla, Teresa Urbanek, Teresa Padło, Halina Winiarska.
|