W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole realizowana była przez p. Danutę Sygnarowicz innowacja pedagogiczna Poezja lustrem rzeczywistości. Zgodnie z ideą innowacji pragnęliśmy udowodnić, że poezja może towarzyszyć każdemu aspektowi życia. Podejmowane inicjatywy twórcze odzwierciadlały porządek szkolnych wydarzeń oraz tematy związane z codziennością uczestników innowacji. Patronat nad innowacją objął p. Michał Rusinek.
Uczniowie pisali wiersze o tematyce patriotycznej w ramach konkursu wewnątrzszkolnego. Wyróżnione utwory zostały odczytane w trakcie spotkania Dyrektorów, które miało miejsce w naszej szkole. Dopełniły akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości i uświetniły wieczornicę patriotyczną, która odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.
Wiersze dotyczące wirtualnych rzeczywistości zostały odczytane w trakcie Szkolnego Dnia Kodowania. Uczniowie pisali również wiersze związane z Dniem Pluszowego Misia. Tworzyli utwory poetyckie związane z Dniem Matki i walentynkami. W swej twórczości pochylili się nad tematyką związaną z prawami dziecka. Uczniowie kl. VI a dokonali przekładu intersemiotycznego wiersza Karola Wojtyły Wybrzeża pełne ciszy. W ramach innowacji uczniowie napisali wiersze na Ogólnopolski konkurs Błogosławiona Karolino świeć nam przykładem. Wiersz Urszuli Gębskiej i Mikołaja Sygnarowicza zostały nagrodzone wyróżnieniem. Ballada Anny Szkarłat i Kamili Witek oraz wiersze Urszuli Gębskiej, Jagody Tracz, Julii Chmury i Mikołaja Sygnarowicza zostały zgłoszone do Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Miłość to nie przygoda ma smak całego człowieka.
W innowacji wzięli udział również rodzice, którzy chętnie dzielili się z nami swoimi utworami poetyckimi lub tworzyli je zgodnie z tematyką zaproponowaną przez uczestników innowacji. Ważnym wydarzeniem, które wpisało się i ubogaciło innowację był debiut poetycki jednej z mam. Pani Magdalena Patuła – Kapera wydała swój pierwszy tomik poetycki Ograniczona. Bardzo cieszymy się, że podejmowane przez szkołę działania w sposób namacalny oddziałują na środowisko lokalne i powodują tak wyjątkowe interakcje. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w innowację rodzicom.
|