Końcem ubiegłego roku szkolnego formacja teatralna EPITET ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Radłowie wzięła udział w eliminacjach do ogólnopolskiego programu „Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz m. st. Warszawę. Spośród wielu nadesłanych z całej Polski projektów wyłoniono 13 najlepszych i najciekawszych propozycji. Wśród zaszczytnego grona laureatów znalazła się propozycja zajęć z młodzieżą aktorsko uzdolnioną opracowana przez Dorotę Stono i Danutę Sygnarowicz, które od kilku lat prowadzą w szkole koło teatralno – medialne.
Projekt grupy EPITET inspirowany był ciekawymi legendami związanymi Radłowem, dlatego zatytułowany został „Nasze zjawi – skowe miasto”. Zgodnie z wytycznymi „Kulthurry” uczniowie pod pieką nauczycieli przygotują kilka ciekawych przedsięwzięć, a rezultaty wspólnej pracy będzie można śledzić na stronie internetowej organizatora programu. Zwieńczeniem wspólnej pracy będzie spektakl teatralny oparty na autorskim scenariuszu traktujący o duchach i zjawach pojawiających się niegdyś w różnych miejscach Radłowa.
Zakwalifikowanie się do programu to nie tylko wyróżnienie dla szkoły i osób biorących w nim bezpośredni udział. To także możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności. Szansa na dopracowanie swojego pomysłu i wymianę doświadczeń. W ramach „Kulthurry” nauczycielki prowadzące szkolną formacje teatralną miały możliwość w dniach 26 – 28 września wziąć udział w cyklu szkoleń w Warszawie, by dopracować swoją koncepcję projektu, spotkać się z fachowcami z dziedziny teatru. Wyjazd do stolicy był okazją do poszerzenia warsztatu pracy, podniesienia kwalifikacji, zapoznania się z innowacyjnymi metodami pracy twórczej. Na udziale w programie skorzystają przede wszystkim uczniowie należący do koła teatralnego. W ramach zaplanowanych działań będą mieli szansę szlifować swój warsztat aktorski pod okiem profesjonalnego instruktora teatralnego z Warszawy, który przyjedzie specjalnie do nich i poprowadzi zajęcia. W czasie dwudniowych warsztatów młodzież może nauczyć się między innymi: nietypowych technik fotograficznych, pracy z kamerą, prostych programów do montażu, ruchu scenicznego, organizacji widowiska narracyjnego, przygotowania instalacji.








|