Szkoła
RODO
Monitoring
Patron
Przedszkole
Misja szkoły
Certyfikaty
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorząd uczniowski
Szkolny Regulamin Oceniania
Hymn szkoły podstawowej
Statuty
Pedagog szkolny
Psycholog
Logopeda
Biblioteka
Świetlica
Osiągnięcia uczniów szkoły podstawowej
Konkursy i osiągnięcia gimnazjalistów
Uroczystości i imprezy szkolne
Rozkład przerw
Galeria zdjęć
Rekrutacja
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Stołówka
Zamówienia publiczne
Sprawozdania finansowe
Raport dostępności
Organizacje szkolne
Chórek szkolny
Gazetka szkolna Spinacz
Harcerstwo
Koło teatralne
Klub Historyczny im. Armii Krajowej
Klub Socratesa
Klub Młodych Pasjonatów Książki
Orkiestra
ORLIK
SKO
Szkolne koło Caritas
Szkolne koło PCK
Szkolne koło PTTK
Zajęcia sportowe
Zespół Ludowy
Zajęcia dziewiarskie
Wolontariat
Wymiana międzynarodowa

Z wizytą u przyjaciół we Francji-2010


Images: frane111.jpg

 

"Cudze chwalicie, swego nie znacie” - mówi przysłowie. Życie często pokazuje, że te słowa są prawdziwe. W szkole wszelkimi siłami staramy się, by młodzi ludzie „swoje poznali”. Poniższy tekst, będący relacją z pobytu we Francji, będzie jednak z oczywistych względów „chwaleniem cudzego”. Trzeba to robić koniecznie, kiedy jest co chwalić.

Współpraca między Gimnazjum w Radłowie, a College la Presentation w Le Teil na południu Francji trwa od 2006 roku. Nasi przyjaciele byli w Polsce trzykrotnie. Ostatni raz w maju tego roku. Wyjazd radłowskich gimnazjalistów i nauczycieli na przełomie września i października był więc rewizytą. Nasi uczniowie, a przecież o edukowanie młodzieży w tej wymianie chodzi, mieli okazję zamieszkać u rówieśników z Francji, poznać ich zwyczaje, szkołę, kuchnię, styl życia. Kiedy 25 września wsiadaliśmy do autokaru w Tarnowie, nie wiedzieliśmy, że podróż będzie tak długa i męcząca, ale dziś wiemy - warto było się męczyć!
Następnego dnia wieczorem dotarliśmy do Lyonu. Zamieszkaliśmy w prywatnym katolickim liceum Don Bosco. Kolacja była pierwszym naszym spotkaniem z francuską kuchnią, która serwuje przede wszystkim wiele warzyw i serów. Cały kolejny dzień poświęciliśmy na szybkie zwiedzanie Lyonu. To piękne miasto nad Rodanem, gdzie tradycja w sposób niezwykły splata się z nowoczesnością. Bardzo miłym akcentem była wizyta w Konsulacie Polskim. Pani konsul Barbara Kopydłowska opowiedziała nam, na czym polega praca placówki dyplomatycznej w obcym państwie. Wyjaśniła także naszym uczniom, jak zostaje się dyplomatą. Ostatnim akcentem odwiedzin w tym mieście było zwiedzanie bazyliki Notre-Dame de Fourviere. Nie da się jej opisać w prostych słowach, trzeba ją zobaczyć! W dolnej części kościoła, w nawie bocznej zobaczyliśmy obraz Madonny Częstochowskiej. Był to dla nas widok zaskakujący i wzruszający zarazem. Późnym popołudniem opuściliśmy Lyon i po przejechaniu 120 kilometrów na południe znaleźliśmy się w Le Teil. W centrum miasteczka na naszych uczniów czekali ich rówieśnicy z rodzinami, a nas powitali zaprzyjaźnieni nauczyciele.
Kolejny dzień naszej wizyty -28 września - to zwiedzanie wystawy poświęconej grocie Chauvet, gdzie w 1994 roku odkryto naścienne malowidła sprzed 30 tysięcy lat. Słowa kustosza tej wystawy tłumaczyła dla nas pani Janina Ciesielski mieszkająca w tamtej okolicy. Rodzice pani Janiny byli Polakami, a Ona mimo że urodziła się we Francji całkiem dobrze mówi po polsku. Na wszystkich niezatarte wrażenie zrobił kolejny punkt programu, czyli oglądanie przełomu rzeki Ardeche. Ten cud natury na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wieczorem nauczyciele francuscy i polscy spotkali się na kolacji. Menu było wyśmienite, ale największą niespodzianką była obecność naszego rodaka z Radłowa, księdza Waldemara Patulskiego, który od kilku lat pracuje we Francji - około 100 kilometrów na wschód od Le Teil - i zna jedną z nauczycielek z zaprzyjaźnionej szkoły.
Środa, 29 września to zwiedzanie Le Teil. Rankiem spotkaliśmy się w szkole z merem miasteczka, później oglądaliśmy tę urokliwą, położoną w górzystym terenie miejscowość. Zwiedziliśmy między innymi romański kościółek z X wieku, muzeum ruchu oporu i miejską bibliotekę. Popołudnie każdy z nas spędzał ze „swoją” rodziną.
Przedostatni dzień naszej wizyty to wycieczka do nadmorskiej miejscowości Aigues Mortes. Atrakcją tego miasteczka są zachowane w całości mury i wieże miejskie z XIII wieku. To z tej miejscowości wyruszyły dwie krucjaty. Tu swoją siedzibę miał Ludwik IX, król Francji. Kolejny punkt programu to zwiedzanie zakładu, gdzie pozyskuje się sól z wody morskiej. System kanałów, w których zatrzymuje się wodę, a następnie ją odparowuje, by pozyskać sól, zrobił na nas spore wrażenie. Na końcu niespodzianka - przejazd do Le Grau-du-Roi i spacer plażą nad Morzem Śródziemnym.
Pierwszego października, w ostatnim dniu naszej wizyty, odwiedziliśmy ratusz miejski. W szkole uczestniczyliśmy w lekcjach, w czasie których uczyliśmy się podstawowych zwrotów w językach francuskim i polskim, pomagając sobie językiem angielskim. W bibliotece szkolnej obserwowaliśmy zajęcia Klubu Polskiego, który skupia uczniów chcących przyjechać do Polski. W szkolnej stołówce przyszykowano dla nas kulinarną niespodziankę - polskie menu. Zupa pomidorowa, wieprzowina z kurkami i jabłecznik z migdałami smakowały znakomicie. Popołudnie piątkowe to zakupy w pobliskim Montelimar i pożegnania z rodzinami. Następnego dnia wyruszyliśmy Z Lyonu do Polski.
W czasie tego wyjazdu pogłębiliśmy współpracę między naszymi szkołami i umocniliśmy więzi przyjaźni między uczniami i nauczycielami. Językiem komunikacji w czasie tego wyjazdu był język angielski i możliwość posługiwania się nim w codziennych sytuacjach była z pewnością cenna. Okazało się, kolejny już raz, że nasi uczniowie są w tym dużo lepsi. Gościnności i serdeczności naszych przyjaciół z Francji nie zapomnimy nigdy. Kolejny raz przekonaliśmy się o prawdziwości powiedzenia: „Podróże kształcą”.

Images: frane253.jpg

 

Wizyta w Le Teil - 2008

W dniach 10 - 16 czerwca w Publicznym Gimnazjum w Radłowie po raz kolejny gościła grupa nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły - College la Presentation w Le Teil we Francji. Uczniowie spotkali się na wspólnych zajęciach dydaktycznych: z języka polskiego, w czasie których uczyli się podstawowych  zwrotów w j. polskim oraz muzyki, poznając tańce i piosenki polskie.

Goście obejrzeli obiekty i sale dydaktyczne Zespołu Szkół w Radłowie. Odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, zwiedzili kościół parafialny w Radłowie     i sanktuarium w Zabawie. Spotkali się z Zastępcą Burmistrza Radłowa Panem Wiesławem Armatysem, który przekazał im publikacje albumowe i pamiątkowe koszulki z herbem Radłowa.

Odbyli wycieczki do Krakowa, Tarnowa, Krynicy, Zalipia i Dąbrowy Tarnowskiej. Poznali więc polskie dziedzictwo  narodowe i dorobek kultury ludowej. Gromadzili informacje o Polsce, regionie i Radłowie, którymi wykazali się podczas quizów i konkursów zorganizowanych w szkole w ostatnim dniu wizyty. Integracja uczniów postępowała w szkole i na wycieczkach, a także dzięki wspólnemu pobytowi i smakowaniu naszych potraw w domach  polskich kolegów.

Wizyta zaowocowała  więc nie tylko pogłębieniem współpracy między placówkami, ale także więzi przyjaźni między uczniami i nauczycielami z tych odległych od siebie o prawie 2 tys. km szkół.

Ciekawy i atrakcyjny pobyt zapewnili sponsorzy:

 

- Pan Zdzisław Kupisz - Żwirownia "Bazalt" w Sanoce,

- Państwo Stanisława i Stanisław Bojdowie z Niwki,

- Pan Zdzisław Gawin - Żwirownia "Tar - Krusz" w Wał - Rudzie,

- Pan Grzegorz Kuczek - Firma "Conteko" w Radłowie,

- Pan Jan Pięta - Firma "Janpol" w Woli Radłowskiej,

- Pan Robert Bieryt - Firma Handlowo - Usługowa "Wiktoria" w Radłowie,

- Pan Janusz Mietelski - Firma "Tarkom" w Radłowie,

- Pan Tomasz Szczepanik - Firma "Produkcyjno - Handlowa "Krist" w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

Za życzliwość i wsparcie szkoły składam wszystkim serdzeczne podziękowanie.

 

 

 

                                                                                                         Marek Urbanek

                                                                                             dyr. Zespołu Szkół w Radłowie


Wizyta w Le Teil - 2012

 

W dniach od 30 września do 6 października b. r. grupa radłowskich gimnazjalistów wraz z opiekunami przebywała we Francji. Była to już czwarta wizyta naszych uczniów w zaprzyjaźnionym gimnazjum w uroczej miejscowości Le Teil. W pierwszym dniu w obecności wszystkich uczniów powitał nas dyrektor szkoły oraz mer miasta, który potem spotkał się z nami jeszcze raz. To kolejne spotkanie miało miejsce w siedzibie mera, gdzie zostaliśmy obdarowani prezentami. Kolejne dni pobytu to wspólna nauka oraz zwiedzanie atrakcji regionu. Katedra w Viviers, Pałac Papieży w Awinionie oraz słynny Most Benezeta w tym samym mieście, cudowna jaskinia D’Orgnac, ruiny teatru rzymskiego w Alba la Romaine czy przełom rzeki Ardeche z niezwykłymi cudami natury to niektóre tylko miejsca, które mieliśmy okazję podziwiać. Centralnym punktem naszego pobytu było wspólne świętowanie z francuskimi przyjaciółmi dziesięciolecia Klubu Polskiego istniejącego w partnerskiej szkole w Le Teil. Wzruszające spotkania, wspomnienia i biesiada wypełniły ten czarujący wieczór. Z bagażem doświadczeń wróciliśmy do swoich obowiązków. Będziemy z niecierpliwością czekać na kolejną wizytę Francuzów w Radłowie, by móc się zrewanżować za ich niezwykłą gościnność.

Paweł Jachimek

Adres
Zespół Szkół w Radłowie
ul. Szkolna 1
33-130 Radłów

Szkoła Podstawowa
tel. 146782797
spradlow@op.pl

Przedszkole
tel. 146782242
przedszkoleradlow@onet.pl
Projekty realizowane w szkole
Wymiana międzynarodowa
Szkoła promująca zdrowie
Edukacja regionalna
Śladami przeszłości
Trzymaj formę
Mieć wyobraźnię miłosierdzia
Małopolska moje miejsce na ziemi
Etnolog-Zaloguj się na Ludowo
Radłów - cztery pory roku
EkoSport z Radłowa
Mleko z klasą
Owoce w szkole
Jeżdżę z głową
Z ekologią na Ty
Odblaskowa szkoła
Fauna Radłowa
Już pływam
Kulthurra
National Geographic - Odkrywca
Szkoła w Ruchu
Gwiazdka dla Afryki
Lepsza Szkoła
Małopolska moje miejsce na ziemi SP
Nie pal przy mnie
No promil-no problem
Czytam bo lubię
Tydzień dobrego chleba
Śniadanie daje moc
Wszystkie kolory świata
Młody Obywatel
Listy do Ziemi
Na gruzach wspomnień
Cztery pory roku
Mały Mistrz
Planeta Energii
Książki naszych marzeń
Szafranowe dzieci
Sztuka w terenie
Marzycielska poczta
Pokochaj ciszę
Muzyczna audycja
Zdyscyplinowana klasa
Zajęcia z robotyki
100-lecie Niepodległości
Wzorowa Łazienka
W Gminie Radłów uczymy na 6
Dobre zachowanie
Zielona szkoła
Drabiną do nieba
Nasza misja to tradycja
Szkoła z misją
Termomodernizacja budynku
Poezja lustrem rzeczywistości
Jan Paweł II - człowiek wielu pasji.
Losowa Fotka


Festyn Siedlec