Szkoła
RODO
Monitoring
Patron
Przedszkole
Misja szkoły
Certyfikaty
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorząd uczniowski
Szkolny Regulamin Oceniania
Hymn szkoły podstawowej
Statuty
Pedagog szkolny
Psycholog
Logopeda
Biblioteka
Świetlica
Osiągnięcia uczniów szkoły podstawowej
Konkursy i osiągnięcia gimnazjalistów
Uroczystości i imprezy szkolne
Rozkład przerw
Galeria zdjęć
Rekrutacja
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Stołówka
Zamówienia publiczne
Sprawozdania finansowe
Raport dostępności
Organizacje szkolne
Chórek szkolny
Gazetka szkolna Spinacz
Harcerstwo
Koło teatralne
Klub Historyczny im. Armii Krajowej
Klub Socratesa
Klub Młodych Pasjonatów Książki
Orkiestra
ORLIK
SKO
Szkolne koło Caritas
Szkolne koło PCK
Szkolne koło PTTK
Zajęcia sportowe
Zespół Ludowy
Zajęcia dziewiarskie
Wolontariat
Małopolska moje miejsce na Ziemi - SP

„Moje magiczne miasto” z certyfikatem CIVIS ET PATRIA

 

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie  „Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna”  organizowanym przez Kuratorium Oświaty w  Krakowie. Podjęte działania zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową i nagrodzone prestiżowym certyfikatem CIVIS ET PATRIA w uznaniu działań kształtujących tożsamość młodego pokolenia Polaków.

 Udział w tym przedsięwzięciu polegał na zaplanowaniu i zrealizowaniu przez szkołę zadań, we współpracy z władzami samorządowymi i instytucjami partnerskimi, z zakresu pięciu obszarów:

1)      historia regionu: istotne wydarzenia, ich uczestnicy, świadkowie historii, nauczyciele i tajne nauczanie oraz miejsca pamięci narodowej m.in. pomniki, mogiły, cmentarze wojenne;

2)      historie rodzin, migracja i emigracja, przesiedlenia i wysiedlenia;

3)      kultura regionu (m.in. twórcy, obrzędy, tradycje, legendy, zabytki, architektura sakralna, miejsca kultu religijnego, architektura  przemysłowa);

4)      przyroda regionu (m.in. parki i ogrody, walory krajoznawcze i turystyczne, ochrona przyrody);

5)      społeczeństwo obywatelskie (m.in. działania angażujące społeczność lokalną i ich efekty).

Wszystkie powyższe wytyczne zrealizowano na zajęciach koła teatralno – medialnego, a podjętym działaniom przyświecało hasło „W moim magicznym mieście”.

Uczniowie pracując metodą projektu zebrali informacje na temat radłowskiego szkolnictwa począwszy do XV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki na ten temat. Wykonali zdjęcia dotyczące historii szkoły, poddali obróbce komputerowej stare fotografie będące specyficznym zapisem dawnych wydarzeń dotyczących naszej placówki. Ostatnia grupa projektowa bazując na pracy swoich kolegów i koleżanek stworzyła prezentację multimedialną zatytułowaną „Historia naszej szkoły”. Powstała w ten sposób dokumentacja posłużyła do przeprowadzenia wyjątkowych lekcji wychowawczych, na których uczniowie poznali historię szkoły, do której uczęszczają oraz jej niezwykłego Patrona.

Dzięki udziałowi w konkursie dzieci miały również możliwość wcielenia się w role profesjonalnych dziennikarzy i przeprowadzenia cyklu magicznych wręcz spotkań z ciekawymi osobami związanymi z naszym miastem. Pierwszego wywiadu udzielił nam Pan Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Uczniowie klasy Vb, Weronika Hajdas i Marcin Zwierzyński weszli w rolę profesjonalnych dziennikarzy z niezwykłą lekkością. Opracowali kilka pytań, na które z uśmiechem i niekłamaną radością odpowiadał nasz niezwykły gość.

Pojęcie kultury regionalnej jest jednym ze znaczących elementów podejmowanych przez nas na zajęciach koła teatralnego. Na swoim koncie mamy kilka autorskich scenariuszy o tematyce regionalnej. W marcu tego roku publiczność miała okazję zobaczyć nasze „najmłodsze dziecko”. Scenariusz spektaklu oparty został na opowieściach babć i dziadków uczniów dotyczących tajemniczych miejsc w Radłowie i związanych z nimi postaci. Przedstawienie zatytułowane zostało „Rogata legenda”, gdyż przewijają się w nim persony z piekła rodem, a teren, w którym podobno i dziś można je spotkać nie bez przyczyny nazwano Szatanówką.

                Pracę nad realizacją spektaklu rozpoczęliśmy od cyklu spotkań mających na celu zainteresowanie i wprowadzenie uczniów w temat. By osiągnąć zamierzone rezultaty podjęłyśmy działania, które miały na celu zaktywizowanie uczniów i uruchomienie procesu twórczego myślenia. Jedna z grup podjęła się  wyszukania zapomnianych miejsc, miejsc „magicznych”, pobudzających naszą wyobraźnię.

Spektakl wystawiliśmy 30 marca, w piękne niedzielne popołudnie. Rozwieszony w całym mieście plakat promujący nasze przedsięwzięcie,  okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż ściągnął do naszej szkoły spore grono widzów. Dodatkowo ks. Proboszcz, mimo wielkich obaw związanych z poruszoną tematyką, zapraszał wiernych na „Rogatą…”.

          Prowadząc szkolne koło teatralne zależy nam, aby uczniowie umieli zamknąć w kadrze i utrwalić za pomocą kamery podejmowane wspólnie działania. Aparat fotograficzny i możliwości jakie daje umiejętność jego obsługi nie są dzieciom obce. Z tego względu postanowiliśmy zadania ujęte w obszarze „przyroda regionu” zrealizować za pomocą aparatu właśnie.

         Mając na uwadze walory krajoznawcze naszej gminy w szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny pod hasłem  „Przyroda w kadrze zamknięta”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać  zdjęcia radłowskiej natury z uwzględnieniem piękna lasów, parku, rzek oraz żwirowni, która obecnie jest atrakcją turystyczną.

         Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Fotografie wykonane przez uczniów oceniło jury złożone ze znanych tarnowskich fotografów: Mariusza Stepka i Mariusza Podrazy. I miejsce przyznano Laurze Magiera, II Kai Soboń, a III przypadło Darii Żurowskiej. W nagrodę dziewczynki dostały pamiątkowe dyplomy nagrody książkowe. Zorganizowano również wystawę złożoną z fotografii uczniów, którą każdy mógł oglądać w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie. 

Prowadząc szkolne koło teatralne inspirujemy się wieloma aspektami życia społecznego i kulturalnego. Interesuje nas historia, literatura, przyroda, ludzie wokół nas. Z życia codziennego czerpiemy wiedzę, którą dzielimy się z uczniami i staramy się pokazać im, że warto być dociekliwym obserwatorem, żądnym wiedzy człowiekiem, by stworzyć coś fajnego i interesującego.

Planując działania w ramach projektu chciałyśmy przybliżyć uczniom miejsce, w którym mieszkają, pokazać je w kilku perspektywach. Ważne było, aby, parafrazując słowa piosenki Hanny Banaszak, odkryli, że Radłów jest ich domem, magicznym miejscem z ciekawą historią, wybitnymi ludźmi, pięknymi legendami, lokalną tradycją oraz przyrodą, którą warto się zachwycić.

 

Koordynatorzy projektu:

Dorota Stono, Danuta Sygnarowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adres
Zespół Szkół w Radłowie
ul. Szkolna 1
33-130 Radłów

Szkoła Podstawowa
tel. 146782797
spradlow@op.pl

Przedszkole
tel. 146782242
przedszkoleradlow@onet.pl
Projekty realizowane w szkole
Wymiana międzynarodowa
Szkoła promująca zdrowie
Edukacja regionalna
Śladami przeszłości
Trzymaj formę
Mieć wyobraźnię miłosierdzia
Małopolska moje miejsce na ziemi
Etnolog-Zaloguj się na Ludowo
Radłów - cztery pory roku
EkoSport z Radłowa
Mleko z klasą
Owoce w szkole
Jeżdżę z głową
Z ekologią na Ty
Odblaskowa szkoła
Fauna Radłowa
Już pływam
Kulthurra
National Geographic - Odkrywca
Szkoła w Ruchu
Gwiazdka dla Afryki
Lepsza Szkoła
Małopolska moje miejsce na ziemi SP
Nie pal przy mnie
No promil-no problem
Czytam bo lubię
Tydzień dobrego chleba
Śniadanie daje moc
Wszystkie kolory świata
Młody Obywatel
Listy do Ziemi
Na gruzach wspomnień
Cztery pory roku
Mały Mistrz
Planeta Energii
Książki naszych marzeń
Szafranowe dzieci
Sztuka w terenie
Marzycielska poczta
Pokochaj ciszę
Muzyczna audycja
Zdyscyplinowana klasa
Zajęcia z robotyki
100-lecie Niepodległości
Wzorowa Łazienka
W Gminie Radłów uczymy na 6
Dobre zachowanie
Zielona szkoła
Drabiną do nieba
Nasza misja to tradycja
Szkoła z misją
Termomodernizacja budynku
Poezja lustrem rzeczywistości
Jan Paweł II - człowiek wielu pasji.
Losowa Fotka


Dla Ciebie mamo